Witam pilnie potrzebuje porady dotyczącej starych długów mojego ojca. Od 9 lat przebywa on za granicą, mieszkanie spółdzielcze własnościowe w którym mieszkam sama utrzymuje a dodatkowo sama spłaciłam zadłużenie zrobione przez rodziców jest zapisane na nich. Ostatnio okazało się że po 8 latach jakaś firma (sieć komórkowa T-mobile) znalazła coś że umowa była rozwiązana w zły sposób od czego było do zapłaty 900 zł kary teraz po 8 latach ta sprawa trafiła do komornika i co się okazuje teraz do zapłaty jest już 7 tysięcy zloty. NIe przychodziły żadne zwykłe listy, poleconych oczywiście do ojca nie odbierałam. Moje pytanie polega na tym czy komornik mógłby zając mieszkanie jeśli mój ojciec nie jest tutaj zameldowany a także nie przebywa tyle czasu w Polsce? czy ja jak jego córka jestem zobowiązana do tego by spłacać ten dług? i czy gdyby darował mi swoja cześć mieszkania to coś by to pomogło? Jako małżeństwo po rozwodzie ma prawo do polowy majątku, mama już jakiś czas temu mi swoja cześć darowała. Czy powinnam się martwic? Wszystko co znajduje się w mieszkaniu jest moje lub mojego narzeczonego, ale tyle się teraz słyszy o tym ze komornik zajmuje własność nie należąca do dłużnika ze zaczęłam się obawiać. Byłabym bardzo wdzięczna za każda pomoc.
1 Odpowiedź
Zgodnie z obecnymi przepisami komornik ma prawo zająć ruchomości i nieruchomości pozostające we władaniu dłużnika i będące jego własnością. W tej sytuacji być może udałoby się uniknąć zajęci ruchomości znajdujących się w mieszkaniu, ponieważ ojciec tu nie przebywa i można to udowodnić. Jeżeli jednak zdarzyłoby się iż komornik zająłby ruchomości należące do Pani lub narzeczonego, jedynym wyjściem jest tak zwane powództwo przeciwegzekucyjne, trzeba jednak wtedy posiadać dokumenty potwierdzające własność zajętej rzeczy, jak faktury i rachunki na zakup. Jednak komornik ma prawo zająć a nawet sprzedać część mieszkania należącą do Pani ojca. W praktyce oznacza to wpis w dokumentach, co uniemożliwia na przykład jego sprzedaż, a jeżeli zadłużenie nie będzie spłacone, nawet licytację należącej do ojca części nieruchomości.
Darowanie części mieszkania przez ojca na Pani rzecz w sytuacji gdy jest prowadzona egzekucja komornicza, nie jest dobrym rozwiązaniem. Wierzyciel wówczas ma bowiem prawo do tak zwanej skargi pauliańskiej, która umożliwia dochodzenie należności od osoby obdarowanej, w tym wypadku Pani, do wysokości uzyskanej darowizny. Sąd może także ją cofnąć, nawet bez zgody Pani czy pani ojca. W takiej sytuacji bowiem zakłada się, iż dokonując darowizny na Pani korzyść ojciec działał w celu pokrzywdzenia wierzycieli.
Szkoda że ojciec nie reagował wcześniej, gdyż po 8 latach dług był przedawniony. Wystarczyło jedynie podnieść ten zarzut w postępowaniu które odbyło się przed sądem.