Witam, pytanie: czy będąc na l4 pracodawca może dać wypowiedzenie? tym bardziej,że zmienia się właściciel z nową nazwą firmy i nip. wszystkim pracowniką chcą dać wypowiedzenia i z tego 4 osoby mają dostać umowy o pracę z tego 5 albo 6 osob ma zatrudnić przez urząd by dostać dofinansowanie . z jedną osobą chce się całkiem rozstać (mając umowę na czas nieokreślony praca powyżej 3 lat) na umowie pisze ,że 2 tygodniowe wypowiedzenie jakie wypowiedzenie dostanie w tym momencie? Proszę o informację. Dziękuję pozdrawiam
1 Odpowiedź
Sytuacja opisywanej firmy – zmiana właściciela, NIP-u i nazwy firmy – jest typowy „przejściem” zakładu pracy. Według przepisów kodeksu pracy nowy właściciel przejmuje wszystkie prawa i obowiązki wobec pracowników. Nie może ich zwolnić bez względu czy aktualnie pracują czy są na L4. Osobę chorująca może jednak poprosić o podawanie nowych danych pracodawcy do druków L4. Zatem opisane w pytaniu domniemane zasady zwolnienia wszystkich, a następnie zatrudnienia wybranych nie ma podstaw bytu. Zmienia się strona umowy o pracę, czyli pracodawca oraz dane firmy, więc konieczne jest podpisanie aneksów do dotychczasowych umów lub wypowiedzeń zmieniających warunki pracy i płacy. Nowy pracodawca może też zaoferować inne (również bardziej niekorzystne) warunki i zasady pracy. Jednak nie może zwolnić pracowników, ponieważ jest związany umowami o pracę zawartymi z pracodawcą poprzednim.
Odnośnie pytania o osobę, z którą nowy pracodawca chce całkowicie się rozstać odpowiedź jest prosta. Nie może jej dać wypowiedzenia. Chyba, że nowe warunki nie zostaną przez tego pracownika przyjęte to otrzyma on wypowiedzenie z 2-tygodniowym wypowiedzeniem lub 3-miesięcznym według zapisów prawa zależnie od woli pracodawcy. W razie sporu rozstrzygnie sąd pracy.
Kodeks pracy podaje, że „przejęcie zakładu pracy nie może stanowić przyczyny, która uzasadniałaby wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę”. Jednak w praktyce często nowy pracodawca może zwolnić pracowników po czasie na podstawie likwidacji etatów lub innych uzasadnionych powodów.