1 Odpowiedź
W statutach Ochotniczej Straży Pożarnej znaleźć można informacje dotyczące możliwości prowadzenia przez nią działalności gospodarczej. W przypadku, w którym OSP prowadzi działalność gospodarczą jako stowarzyszenie, które wykorzystuje mienie gminy, wtedy zgodnie z przepisami osoby na stanowisku prezesa OSP lub członka zarządu stowarzyszenia nie mogą jednocześnie posiadać funkcji radnego. Konieczne jest w związku z tym zrzeczenie się z jednej z tych funkcji.
Brak zrzeczenia się funkcji lub niezaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy jest podstawą do stwierdzenia przez radę gminy wygaśnięcia mandatu radnego na mocy podjętej uchwały. Wygaśnięcie mandatu radnego ma nieodwracalny skutek prawny.
Jeśli radnym zostałaby osoba wykonująca przed złożeniem ślubowania funkcje prezesa OSP, to przepisy art. 24f ust. 1a Ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 190 ust. 5 Ordynacji wyborczej zobowiązują radnego, żeby w nieprzekraczalnym terminie do 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania zaprzestała ona sprawowania swojej funkcji.
Rezygnacja z funkcji prezesa OSP odbywa się poprzez wystosowanie pisma do zarządu OSP. Pismo nie musi zawierać uzasadnienia, niemniej warto je w nim zawrzeć. Rezygnację podpisuje zarząd OSP po podjęciu uchwały o przyjęciu rezygnacji. Po rezygnacji z funkcji prezesa OSP potrzebne są nowe wyroby odbywające się zgodnie ze statutem OSP.
Mam nadzieję, że przedstawione porady prawne pomogły Panu w rozwiązaniu problemu.