Witam.Mam pytanie w najblizszym czasie odejde od zony,zostanie ona z trojka dzieci.Corki 18 i 16 lat syn roczek.Sprawa jest nastepujaca.Zarabiam 9000zlotych zona jest na macierzynskim ma okolo 2 tys zlotych.Mieszkamy w domu jednorodzinnym ktory stoi na dzialce o powierzchni 1800 metrow latem wynajmujemy dom wczasowiczom gdyz znajduje sie on nad morzem.Na dom mamy kredyt ktory wspolnie splacamy i rowniez jescze do splaty 40tys za samochod,posiadamy rowniez dzialke 1100metrow kupiona niedawno.Wszystko jest nasza wspolwlasnoscia.Pytanie brzmi.Chce zostawic zonie dom placic jej miesiecznie po 1000 zlotych na dziecko i placic kredyt za dom co jest okolo 1200zlotych dodatkowo.Czy jezeli bedzie chciala rozwodu to trzeba by sprzedac wszystko i sie podzielic czy tez lepsza dla niej bylaby pierwsza opcja i rozwod bez orzekania winy?I jaka opcja bylaby najlepsza dla mnie?Zgory dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam
1 Odpowiedź
Rozwiązanie przedstawionego problemu zależy ściśle od pana kontaktów z żoną i możliwych opcji dojścia do wspólnego porozumienia. Zgodnie z tym założeniem, wyłącznie pan powinien zadecydować o opcji obchodzenia się z wymienionym majątkiem po rozwodzie, oczywiście najlepiej w konsultacji z małżonką. Zamiast gotowej recepty na ów problem, postaram się przedstawić panu kilka możliwości wraz z ich zaletami, ale i wadami, które proszę skrupulatnie dostosować do własnej sytuacji osobistej:
– Klasyczny podział majątku – przy wystąpieniu o niniejszy podział musi pan wycenić wartość majątku, co zostanie zweryfikowane przez sąd. Wycenie nie podlegają dobra zużyte przez małżonków w trakcie trwania małżeństwa. W tym przypadku należy pamiętać, że wartość majątku wycenia się zgodnie z jego ceną w chwili orzekania, a nie tą, którą małżonkowie ponieśli nabywając przedmiot wyceny. Procedura jest długotrwała i nieraz wymaga ponownych wycen.
– Darowizna – ta forma pozwala na dobrowolne przekazanie konkretnego majątku. Odzyskanie nadanej darowizny wiąże się z koniecznością wykazania, że jej przedmiot nie został przyjęty z należytą wdzięcznością, a także poprzez wyjście na jaw faktów, o których darczyńca przed przekazaniem darowizny nie wiedział (np. nielojalność małżonka).
– Forma mieszana – w przypadku, kiedy wyposażenie majątku małżeństwa stanowią przedmioty należące zarówno do jednej, jak i drugiej strony (nabyte osobno przez obydwoje małżonków), każda ze stron może żądać zwrotu wydatków, które poniósł ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny (art. 45 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Kredyt to ta kwestia, która szczególnie wymaga porozumienia – mogą państwo spłacać go wspólnie, może pan w tym wyręczyć małżonkę zgodnie ze swoim założeniem, bądź sprzedać nieruchomość.