Witam serdecznie,
Piszę do Państwa w sprawie praw właścicieli, którzy oddziedziczyli po zmarłej osobie dwa mieszkania.
Sytuacja wygląda w taki sposób, iż po mojej zmarłej mamie ja wraz z siostrą jesteśmy spadkobiercami dwóch mieszkań. Sprawa w sądzie odbyła się, wyrok mówi o odziedziczeniu dwóch mieszkań każdego z nas (mnie i siostry) po połowie. Wygląda na to, z jesteśmy współwłaścicielami obu mieszkań. Problem jedynie występuje gdy relacje między mną a nią nie są zbyt dobre, a Spółdzielnia Mieszkaniowa domaga się podpisu właściciela który poświadcza dokument o deycydowaniu m.in. założeniu kablówki w mieszkaniu itp. (mowa chyba o pełnomocnictwie nad mieszkaniami). Chciałbym wiedzieć, czy to prawda że jedno z nas musi podpisać ten dokument? Czy jednak możemy go podpisać razem z tego względu że jesteśmy właścicielami i mamy równe prawa co do darowizny? Doszły mnie słuchy również o podpisie jednej osoby, stąd moje pytanie i wątpliwości.
Chciałbym również zapytać dodatkowo, czy moja siostra jeśli nie zgadza się z wyrokiem Sądu na współdzielenie jednego z mieszkań i utrudnia mi przebywanie w nim, mogę powołać się na następną rozprawę sądową o podzielenie spadku między nami po połowie (sprzedaż obu mieszkań) pomimo braku jej akceptacji na taki krok? Podkreślam że wyrok mówi o podziale spadku po połowie, natomiast jest to niemożliwe ze względu na zaistniałą sytuację.
Bardzo proszę o odpowiedź, to dla mnie ważne.
Z wyrazami szacunku,
Jan Barakat.
1 Odpowiedź
Co do podpisywania dokumentów dotyczących mieszkań, to powinniście Państwo dokonać tego wspólnie. Jeżeli siostra udzieli Panu zgody może to zrobić tylko Pan. Jeżeli zaś w tej sytuacji Pan podpisze zgody decydujące o całym mieszkaniu, siostra może mieć uzasadnione pretensje, ponieważ współwłaściciele wspólnie muszą o wszystkim decydować. Dlatego też jeżeli siostra zdecyduje się udzielić Panu zgody, najlepiej aby było to formie notarialnej. Dobrze Pan myśli, że macie równe prawa do mieszkań, o ile Sąd nie uznał inaczej, jednakże każde z was jest jego właścicielem w połowie.
Co do kwestii problemów z użytkowaniem mieszkań i ich podziałem. Można wnieść do Sądu o określenie podziału spadku. Jako że mieszkania są dwa być może dobrym wyjściem byłoby aby Pan otrzymał jedno a siostra drugie? Jeżeli mieszkania mają różny standard i tym samym ich cena jest różna, wtedy można wnosić o dopłatę ze strony jednego ze spadkobierców, aby podział był sprawiedliwy. Można także wnosić o przekazanie nieruchomości jednemu ze spadkobierców z jednoczesną spłatą przez niego pozostałych. Oczywiście Sąd może także nakazać sprzedaż mieszkań i podział pieniędzy pomiędzy Pana i siostrę. To rozwiązanie stosuje się jednakże w sytuacji, gdy nie ma szans na dojście do porozumienia pomiędzy spadkobiercami. Na pewno jednak warto jak najszybciej podjąć decyzję, ponieważ współwłasność to także konieczność ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem i remontowaniem mieszkań, które też powinny być ponoszone wspólnie.