witam, mam pytanie mój narzeczony w pracy ma koszmar. jest zwykłym pracownikiem a brygadzista porostu znęca się psychicznie nie pozwala wyjść do WC wprowadza jakieś dziwne zasady.ostatnio zabrano mu premie za jakieś głupstwo wyssane z palca, mój narzeczony nie ma już siły chciałam wiedzieć czy można coś zrobić w tym ?
1 Odpowiedź
Zacznijmy od tego, że każdy pracownik pracujący powyżej sześciu godzin ma prawo do piętnastominutowej przerwy płatnej. Tak stanowi kodeks pracy i pracodawca nie ma prawa tego podważać. Jeżeli chodzi natomiast o wyjście podczas pracy do toalety i załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych, przepisy prawa pracy nie mają na tym polu swojej regulacji. Jedna część prawników zajmujących się tą sprawą mówi, że każdy pracodawca powinien umożliwiać swojemu pracownikowi korzystanie z toalety. Potrzeby fizjologiczne są potrzebami pierwszego rzędu i nie powinno się zabraniać nikomu korzystania z toalety. Druga połowa prawników rozpatrujących ten problem mówi, że pracownicy mający przerwę w pracy powinni wykorzystywać ją do załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych a pracodawca nie ma obowiązku zwalniania pracownika w innym czasie, aby mógł skorzystać z toalety, przy czym jednak utrudnianie załatwiania potrzeb fizjologicznych można uznać za szykanę lub inne niezgodne z prawem zachowanie a w skrajnych przypadkach również mobbing. Z uporczywym nękaniem mamy do czynienia, gdy: wystąpiło działanie lub zachowanie skierowanie przeciwko pracownikowi, było ono uporczywe i długotrwałe, przybrało formę nękania lub zastraszania, wywołuje zaniżoną ocenę przydatności zawodowej danego pracownika, poniżało lub miało to na celu, ośmieszało i izolowało. Wszystkie wymienione wyżej przesłanki muszą występować łącznie a zachowania te nie mogą być jednorazowe. Pamiętać należy również, że każdą sprawę sąd traktuje w sposób indywidualny.
Jeżeli narzeczony czuje mobbing w stosunku do jego osoby może wystąpić na drogę prawną i skierować sprawę do sądu przeciwko działaniom pracodawcy. Najlepiej udać się po konkretną poradę prawną. Można skorzystać z darmowych porad, z których można skorzystać w każdym mieście. Prawnik po dokładnej ocenie sytuacji doradzi narzeczonemu, jakie działania może podjąć. Jedno jest pewne z założonymi rękami nie powinien siedzieć.