Prawo pracy

jakie wynagrodzenie przy zmianie czasu pracy a l4

Promowane · Założony przez Karolina (Gość) poniedziałek, marzec 03 2014, 09:21 AM ·

    Witam! Pracuję w firmie od 2007r. W dniach 15.04.13r - 14.09.13r. przebywałam na urlopie wychowawczym. W dniach 16.09.2013r. - 31.12.2013r. porozumieniem zmieniającym umowę o pracę zatrudniona byłam na pół etatu z wynagrodzeniem brutt 853,02 zł. i w tych dniach, czyli 16.09.13r.-31.12.13r. przebywałam na L4 ciążowym. Od 01.01.2014r. obowiązuję mnie umowa zawarta 02.12.2010r. na czas nieokreślony tj. w pełnym wymiarze czasu pracy i łącznym wynagrodzeniem brutto 1719,58zł.  Dnia 01.01.2014r. wróciłam do pracy,  następnie dnia 07.01.2014r. ponownie poszłam na  L4. W styczniu dostałam 926,87 zł. wynagrodzenia, natomiast w lutym 706,46zł. Moje pytanie jest następujące:  Jakie powinno być  moje wynagrodzenie od stycznia, czyli po zmianie wymiaru czasu pracy? Czy musi być trzy miesięczna przerwa pomiędzy zwolnieniami lekarskimi aby naliczyć nową podstawę zasiłku chorobowego?

Brak tagów dla tego wątku.
  • Replied by Porada wtorek, marzec 04 2014, 07:27 PM
    Na pytanie o prawidłowość naliczenia wynagrodzenia za styczeń 2014 r. trudno odpowiedzieć nie znając bardzo wielu szczegółów dotyczących poszczególnych składników wynagrodzenia i podstaw naliczenia jego wysokości.

    Polecam skontaktować się z pracodawcą i poprosić o wydruki raportu ZUS RMUA (pracodawca ma obowiązek wydawać je za cały rok z dołu, a nie za każdy miesiąc). Wówczas możliwe będzie przeanalizowanie wartości poszczególnych miesięcy i sprawdzenie czy prawidłowo naliczono wynagrodzenie za miesiąc, który Panią interesuje - dotyczy to głównie okresów niezdolności do pracy.

    W przypadku drugiego pytania (zasiłek chorobowy) pamiętać należy, iż niezdolność do pracy występująca w związku z ciążą może wynosić 270 dni a w świetle art.9 ustawy zasiłkowej do okresu zasiłkowego wlicza się zarówno okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy jak i poprzedniej, związanej z tą samą przyczyną niezdolności do pracy jeżeli przerwa pomiędzy nimi nie przekroczyła 60 dni.
    W tym przypadku może zatem okazać się, że niezdolność do pracy wykracza poza okres zasiłkowy i świadczenie nie należy.

Twoja odpowiedź

Musisz się zalogować aby dodać odpowiedź

Logowanie \ Rejestracja

afery prawa

Reklama

Osób na stronie

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.